Žáci 1. stupně úspěšní na mistrovství republiky v šachu

V krásném prostředí městečka Nové Hrady, v srdci Novohradských hor, se ve dnech 31.5. a 1.6. uskutečnilo mistrovství republiky čtyřčlenných družstev 1. stupně základních škol v šachu. Na tomto mistrovství měla své zastoupení i naše škola, kterou reprezentovali žáci 5. třídy Filip Trčálek a Štěpán Zádrapa a žákyně 4. třídy Ema Trčálková a Lenka Surovcová. K účasti na mistrovství republiky bylo třeba se probojovat přes krajské kolo, které náš tým ve stejném složení vyhrál.

Mistrovství republiky se zúčastnilo 22 školních týmů, přičemž právo účasti měly první 2 školy z každého kraje. Někteří však vzhledem ke vzdálenosti a náročné cestě účast odřekli. Mistrovství se hrálo na 9 kol, kdy pořadí se určovalo podle počtu získaných bodů z jednotlivých partií.

První den bylo na programu 6 zápasů. V prvním utkání nastoupilo naše družstvo proti ZŠ Vojnovičova Ústí nad Labem. Tento zápas skončil jednoznačným vítězstvím našich žáků 4:0. Další utkání už byla náročnější a vyrovnanější. V každém utkání na celém mistrovství se však našim žákům podařilo získat alespoň jeden bod. Postupně se tedy naši šachisté utkali se ZŠ Žižkova Turnov (2:2), ZŠ u sv. Štěpána Praha (prohra 1:3, tato škola nakonec skončila druhá), ZŠ Nuselská Havlíčkův Brod (výhra 2,5:1,5), ZŠ B. Hrozného Lysá nad Labem (2:2) a v posledním úterním kole se ZŠ J. A. Komenského Lysá nad Labem (výhra 3:1). Po prvním dnu ZŠ Ohrada patřilo krásné 6. místo se ztrátou pouze 1 bodu na bronzovou pozici.

Aby si šachisté odpočinuli od stálého napínání mozkových závitů, byl připraven i doprovodný program. V rámci něho mohli účastníci navštívit místní muzeum, kde se mimo jiné nachází i výstava čertů. Po návštěvě ďábelského podzemí přišla vhod i procházka na zdejší hrad.

Druhý den se odehrály 3 soutěžní kola, ve kterých na naše šachisty čekali těžcí soupeři, kteří v pořadí po prvním dnu byli na lepších pozicích. První utkání ZŠ Ohrada odehrála proti ZŠ ČSA Frýdek-Místek, pozdějšímu vítězi celého mistrovství. Zde naši hráči uhráli 1 bod a prohráli tedy 1:3. Ve druhém zápase je čekala 28. ZŠ Plzeň, se kterou remizovali 2:2. Žáci z Plzně v konečném účtování obsadili bronzovou pozici. V posledním kole se naši šachisté utkali se ZŠ K. Čapka Praha. Po prvním dnu byla tato škola na prvním místě, nakonec však i díky vítězství našeho týmu 3:1 skončila těsně pod naší školou.

V konečném pořadí po 9 kolech obsadili naši žáci výborné 6. místo se ziskem 20,5 bodu. Výrazného individuálního úspěchu dosáhl Štěpán Zádrapa, který byl vyhlášen nejlepším hráčem na 4. šachovnici, když dokázal vyhrát 8 z 9 zápasů a přispěl tak 8 body do konečného skóre naší školy.

Blahopřejeme!

Pamětní list