Mistryně ČR v Mathesso je ze ZŠ Ohrada

Mistryně ČR  v Mathesso je ze ZŠ Ohrada

Mistryně ČR v Mathesso je ze ZŠ Ohrada

V průběhu loňského roku se na trhu objevila nová matematická hra Mathesso.

Mathesso je zábavná matematická hra na principu pexesa, kterou vytvořil Karel Janeček. Hravou a jednoduchou formou provází matematikou od základních principů až po pokročilou aritmetiku.

U nás ve škole se snažíme děti rozvíjet i formou her a soutěží. Také v kroužku Šikulové (kroužek logiky, deskových a hlavolamů) se seznamujeme se vším, co může podpořit rozvoj dětí. Proto bylo Mathesso od podzimu využíváno. Děti si procvičují násobení, dělitelnost, prvočísla, mocniny, faktoriály (ano, i na ZŠ děti zvládají základní princip).  Protože hra děti velmi zaujala, rozhodla jsem se, že se zapojíme do soutěže.

Nadace Science 21 vyhlásila postupovou soutěž pro žáky základních škol. Týmy pro krajská kola a celorepublikové finále byly čtyřčlenné, složené z žáků od 1. do 9. třídy.

Kategorie č. 1: žáci 1. - 2. třídy ZŠ  - 1 žák
Kategorie č. 2: žáci 3. - 5. třídy ZŠ - 1 žák
Kategorie č. 3: žáci 6. - 9. třídy ZŠ - 2 žáci.

Hned jsme se pustili do hraní, soutěžení, pořádali turnaje, abychom vybrali co nejlepší a nejsilnější tým. Podařilo se, a tak jsme mohli odjet až na finále do Prahy.

Soutěž probíhala ve dvou dnech v hotelu Don Giovanni. Atmosféra byla skvělá, bylo o nás dobře postaráno a děti si kromě cen odvážejí i spoustu zážitků. Hra je docela náročná, zejména pokud hrajete více kol za sebou. Proto bylo soutěžení rozděleno do dvou dnů.

V odpoledním volnu jsme si udělali procházku po Praze, zrelaxovali. Večer jsme v hotelu trochu trénovali      a hlavně, šli brzo spát.

Body se sčítaly z obou dnů, a tak jsme netrpělivě očekávali výsledky. Nakonec jsme v každé kategorii obsadili medailovou pozici.

Kategorie č. 1: žáci 1. - 2. třídy        Ester Juřičková            2. místo

Kategorie č. 2: žáci 3. - 5. třídy        Jan Spurný                    3. místo

Kategorie č. 3: žáci 6. - 9. třídy        Petra Vinklárková        1. místo

Anna Sawicki                5. místo

Po vyhlášení výsledků vyzval tvůrce hry, Karel Janeček vítěze na souboj. Naše Petra si nevedla vůbec špatně.

Děkuji dětem za vzornou reprezentaci školy, rodičům za důvěru, že mi své děti svěřili na dvě noci v Praze. A všem za podporu.

Mgr. Dana Šipulová, učitelka matematiky a vedoucí kroužků Šikulové

dnes, pondělí 29. 4. 2024