Expedice jižní Morava ZŠ Ohrada

Ve dnech 7. 6. až 10. 6. 2022 se žáci osmých tříd zúčastnili „Expedice jižní Morava“. A co bylo náplní této velmi oblíbené cyklistické akce?

Tak především se studenti seznámili se zásadami bezpečné jízdy na kole, své znalosti doplnili o základní pravidla silničního provozu. Na předem zvolených trasách probrali význam lužních lesů v přírodním parku Niva Dyje, pozorovali krásu nivních tůní a poznávali zástupce místní fauny a flory. K pozorování velkého počtu vodního ptactva využili nádherné vyhlídkové věže, které jsou vybudovány na březích rybníků Nesyt a Apollo. Bohužel také mohli sledovat velký úbytek čápů v Pohansku, které bylo dříve označováno jako jejich největší hnízdiště u nás. V Mikulově se zvědaví studenti dostali i do sedmipatrové jeskyně Na Turoldu se smaragdovým jezerem. Voda v něm však chyběla. Jeskyni si jako zimoviště vybrali netopýři, a tak je v této době pro návštěvníky uzavřená. V příhraničním pásmu mladí cyklisté projížděli krajinou, která si uchovala jedinečný a nedotčený charakter i díky „železné oponě“. Na této trase se seznámili i s příběhy odvážných lidí, kteří se snažili překročit naši státní hranici v době vlády komunistů. Nejvíce si sportovci dali do těla při výšlapu na vápencové kopce Pavlovských vrchů. Kdo je zdolal, byl na vrcholu nejen zpocený a udýchaný, ale i nadšený, spokojený a šťastný.

Dále účastníci expedice navštívili spoustu historicky zajímavých míst, kterými je Lednicko – valtický areál (zapsaný v roce 1996 do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO) doslova protkán. Patří mezi ně například Apollonův chrám, Lovecký zámeček, Chrám Tří Grácií, kaple Svatého Huberta a Rendez-vous.  Čekala je prohlídka umělé zříceniny Janohradu a návštěva úžasného valtického zámku i palmového skleníku v Lednici.

A to jsme všechno stihli za čtyři dny! Domů přijely děti sice unavené, ale se spoustou zážitků!

I když expedici nepřálo počasí, dopadla úžasně!

polojasno 12 °C 0 °C
pondělí 29. 4. oblačno 22/11 °C