Revitalizace zahrady

Škola má velký venkovní areál, který byl v minulosti využíván jen částečně, a to pouze pro tělesnou výchovu a pobyt školní družiny. Proto je dlouhodobým záměrem naší školy revitalizace celé školní zahrady.

Od prvopočátku je našim cílem vybudovat příjemné venkovní prostředí, ve kterém budou děti i učitelé v přímém kontaktu s přírodou. Zahrada bude sloužit pro výuku, pozorování a zahradničení a v době přestávek pro hru či odpočinek.

Severní část zahrady nám pomáhá zmodernizovat náš zřizovatel město Vsetín. Už proběhly dvě etapy oprav školních hřišť a chodníků, další etapy se plánují.

Do plánování obnovy jižní části zahrady jsme zapojili pedagogické pracovníky a žáky naší školy. Zjišťovali jsme jejich potřeby, zájmy, představy o učebně v přírodě na školní zahradě. Zjištěné informace byly podkladem pro paní architektku a vznikl tak první návrh, který se několikrát připomínkoval a upravoval, až vznikla konečná podoba naší výukové zahrady – studie.

Venkovní učebna z této studie byla vybudována v rámci projektu města Vsetína „Řemeslo má budoucnost“.

Když byla v lednu roku 2018 vyhlášena výzva Ministerstva životního prostředí (MŽP), rozhodli jsme se uskutečnit další část studie vlastními silami a vypracovali jsme žádost o podporu s názvem „Učme se v zahradě“. V červenci 2018 jsme obdrželi Rozhodnutí o poskytnutí finančních prostředků ve výši 494 404,-Kč, z celkových nákladů 758 533,-Kč. Tento projekt, jehož realizace byla dokončena v říjnu 2019, řeší zhruba polovinu výukové části jižní části zahrady.